Tarih:

Paylaş:

Kazakistan, Kuzey-Güney Koridoru’nun geliştirilmesinde komşularıyla işbirliğine hazır

Önerilenler

Bu yazı şu dillerde de mevcuttur: English Русский

Kazakistan “Kuzey-Güney” uluslararası ulaşım koridorunun geliştirilmesinde komşularıyla işbirliğine hazır.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Sayın Kasım Cömert Tokayev, her yıl Çin’in Hainan eyaletinde düzenlenen Boao Asya Forumu (BAF) genel kurulunda yaptığı konuşmada, “Hem mevcut hem de yeni ulaşım yollarını geliştirme çabalarımızı arttırmamız büyük önem taşıyor. Bunlar arasında Asya ve Avrupa arasındaki tedarik zincirlerini en etkin şekilde güvence altına alan Trans-Hazar Uluslararası Taşımacılık Rotası ya da Orta Koridor da yer alıyor. Geçtiğimiz yıl bu güzergâhtaki kargo trafiği hacmi iki katına çıkarak 3 milyon tona ulaştı. Önümüzdeki yıllarda bu rakamın 10 milyon tona ulaşmasını bekliyoruz. Aynı zamanda Kazakistan, Kuzey-Güney koridorunun geliştirilmesinde komşularıyla işbirliği yapmaya hazırdır” dedi.

Tokayev, Asya ülkeleri arasındaki transit ve taşımacılık işbirliğinin genişletilmesinin stratejik öneme sahip olduğunu söyledi.

Orta Koridor’un Çin ve Avrupa Birliği ülkelerinin konteyner demiryolu yük taşımacılığı ağlarını Orta Asya, Kafkasya, Türkiye ve Doğu Avrupa ülkeleri üzerinden birbirine bağladığı unutulmamalıdır.

Çok taraflı çok modlu taşımacılık altyapısı, Hazar Denizi ve Karadeniz’deki feribot terminallerini Çin, Kazakistan, Azerbaycan, Gürcistan, Türkiye, Ukrayna ve Polonya’nın demiryolu sistemlerine bağlamaktadır.

Orta koridor, Çin’den Türkiye’ye ve Avrupa’ya artan kargo trafiğini kolaylaştırmaktadır.

Bu koridor boyunca seyahat eden bir tren Çin’den Avrupa’ya ortalama 20-25 günde yük ulaştırmaktadır ve bu da bu ulaşım koridorunun en önemli avantajlarından biridir.

Kuzey-Güney ulaşım koridorunun temelinin 12 Eylül 2000 tarihinde Rusya, İran ve Hindistan arasında imzalanan hükümetler arası bir anlaşma temelinde atıldığını da belirtmek gerekir.

Toplam 13 ülke (Azerbaycan, Belarus, Bulgaristan, Ermenistan, Hindistan, İran, Kazakistan, Kırgızistan, Umman, Rusya Federasyonu, Tacikistan, Türkiye ve Ukrayna) bu anlaşmayı onaylamıştır.

https://www.trend.az/casia/kazakhstan/3878526.html